Wędrówki

Odkryj niepowtarzalne ścieżki Puszczy Barlineckiej

O każdej porze roku możesz wędrować szlakami Puszczy Barlineckiej, wśród niekończących się ścieżek i błyszczących leśnych jezior. Oprócz wędrówek do wspaniałych miejsc, będziesz mógł podziwiać krajobraz podczas spływów kajakowych po pięknych jeziorach i rzekach, przejażdżek rowerowych i wiele więcej!

Puszcza Barlinecka leży w województwie zachodniopomorskim oraz lubuskim, na terenach 4 powiatów: choszczeńskim, myśliborskim, gorzowskim i strzelecko-drezdeneckim.

Obszar leży tuż przy mieście Barlinek i rozciąga się aż do miejscowości Strzelce Krajeńskie.

Dotrzeć do Puszczy można kierując się drogami o nr 151 i 156.

Puszcza Barlinecka to obszar specjalnej ochrony ptaków, o łącznej powierzchni 26505,7 ha.

Puszcza obejmuje teren Puszczy Gorzowskiej na Równinie Gorzowskiej. Teren ten jest wyjątkowo bogaty w wody, obok jezior większych i mniejszych, podstawowymi formami są rzeki i liczne ich dopływy.

Lasy stanowią 80% terenu całej Puszczy Barlineckiej. W większej mierze są to lasy iglaste, głównie sosnowe, lecz spory swój udział mają również dąbry i buczyny. Na obszarze Puszczy odnaleźć można miejsca o charakterze łęgów i olsów.

Dwoma głównymi punktami turystycznymi obszaru są miasta Barlinek i Strzelce Krajeńskie. Obok swoich podstawowych funkcji turystycznych jakimi są bazy hotelowo-gastronomiczne i szereg miejskich atrakcji, umożliwiają turystom odbywanie wędrówek licznymi szlakami przyrodniczymi.

W samym Barlinku jest 7 tras pieszych oraz kilka rowerowych. Miasto promowane jest jako Europejska Stolica Nordic Walking, gdyż istnieje aż 7 tras o różnym stopniu trudności przeznaczonych specjalnie dla miłośników tego sportu, o łącznej długości aż 50 km. W Strzelach sytuacja prezentuje się podobnie – wyznaczonych zostało 4 tras pieszych i kilka rowerowych.

Puszcza Barlinecka pokrywa się z kilkoma innymi formami ochrony przyrody, tj. rezerwaty przyrody. Dysponują one swoimi oddzielnymi planami ochronnymi i planami promocji terenu wśród turystów. Przez ich tereny wyznaczone są kolejne ścieżki i szklaki turystyczne, z trasami których warto się zapoznać.